1900-1980

September 18, 1900, Bucharest, Romania.

December 9, 1980, Bucharest, Romania.

portrait

Staneschi served as Secretary General of the Union of Christian Baptist Communities in Romania (1934-37). In 1947, he was reportedly ordained as pastor of the Baptist church in Bucharest-Basarab. In 1949, he became pastor of the Christian Baptist Church of Golgotha ​​in Bucharest. In June 1955 he was elected vice-president of the Christian Community of Baptist Church of Bucharest, and in December 1955 he was elected by the Congresul Cultului Creștin Baptist. He also served as director of the Bucharest Baptist Seminary.

His works include:

  1. O, Doamne Mare!